Mnogi koriste kraj proleća za takozvanu detoksikaciju (koja se često sastoji od posta na voću ili sokovima). Koji god način koristite, treba da znate nekoliko stvari koje mogu pomoći jetri, bubrezima, crevima i koži da lakše eliminišu štetne materije.
Šta pomaže jetri
Jetra je najveći unutrašnji organ i ona filtrira otrove iz naše krvi uklanjajući one toksine koji dospeju u krvotok. Kada njena funkcija oslabi, toksini u krvi se nagomilavaju jer ne mogu da se na odgovarajući način izbace. Zato, pri svakom postu i detoksikaciji, treba pomoći rad jetre, a to možemo učiniti pomoću sledećih biljaka: koren čička, maslačak, artičoka i kurkuma. Rad jetre pomažu namirnice kao što su beli luk, grejpfrut, avokado, orasi i zeleno povrće. Takođe, fermentisane namirnice kao što su kefir ili turšija, pomažu radu jetre.
Šta pomaže bubrezima
Iako su bubrezi relativno mali, oni “prerade” 20 % naše krvi da bi iz nje odstranili otpadne materije i suvišnu vodu. Tako prerađena krv vraća se u telo a otpadne materije i višak vode se drže u bešici dok se odatle ne izbace putem urina. Kad telo počne da izbacuje više otpadnih materija, i bubrezi moraju biti sposobniji da ih izbace. U suprotnom, može doći do problema kao što su infekcija bubrega i bešike. Radu bubrega pomaže čaj od uve, ali i od kukuruzne brade, bobice kleke, rastavić. Nezaslađen sok od brusnice takođe pomaže rad bubrega. Još dve stvari koje mogu potpomoći rad bubrega su jabukovo sirće i magnezijum.
Šta pomaže crevima
Redovno pražnjenje creva je suštinski važno da se telo dobro detoksikuje. Ukoliko pražnjenje creva nije redovno, toksini koji se nađu u stolici mogu da se reapsorbuju se kroz zidove creva, što ih ponovo vraća u krvotok i ostale delove tela. Zato je za detoksikaciju neophodno da pomognemo pravilan rad creva. Pre svega, treba da pijemo dosta sveže vode. Radu creva pomažu sveže povrće i voće. Kupusnjače – kupus, karfiol i brokoli – posebno pomažu radu creva. Đumbir opušta organe za varenje i pomaže kretanje creva. Njihovom dobrom radu takođe će doprineti beli luk i fermentisani napici, kao što je kefir. Magnezijum je takođe važan za dobru crevnu peristaltiku. Za uklanjanje toksina koji su se eventualno nagomilali u crevima može nam pomoći glina ili zeolit.
Šta pomaže koži
Koža je najveći organ za detoksikaciju! Ako je koža suva, nadražena, ili ima mnogo fleka, crvenih mesta, bubuljica i sl, to može biti znak da u organizmu ima previše toksina koji su prisiljeni da se izlaze kroz kožu, zato što su primarni organi za detoksikaciju, jetra i bubrezi, preopterećeni. Radu kože, i opštoj detoksikaciji tela, pomoći će ako pomognemo da se otvore pore na koži. To možemo postići na nekoliko načina. Najprirodniji i najkorisniji u opštem smislu je vežbanje – na primer džoging – tako da se dobro oznojimo. Takođe, pomažu i trljanje kože suvim peškirom, kao i tople kupke (sa dodatkom magnezijuma i eteričnih ulja), mada letnji period i nije baš vreme za to.
Šta pomaže limfnom sistemu
Limfni sistem obavlja važne funkcije čišćenja tečnosti koje okružuju ćelije, tako što iz njih uklanja nečistoće i otpadne proizvode metabolizma. To ne samo da eliminiše toksine iz tela, već i omogućava ćelijama da funkcionišu na najbolji način. Limfni sistem nema prirodnu pumpu, pa je neophodno kretanje da bi se on stimulisao, da se limfna tečnost ne bi ustajala. Kako to postižemo? Prirodan način je džoging, a korisno je i preskakanje konopca. Masaža takođe pomaže da se aktivira limfni sistem, a pomoći će i trljanje tela mekom suvom četkom ili peškirom.